Група народних депутатів зареєструвала законопроєкт №6402 про розширення права участі в політичному житті. Зокрема пропонується дозволити обрання до органів місцевого самоврядування із 16 років.
Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Депутати зазначають, що в низці країн Європи громадяни вже можуть брати участь у політичному житті країни із 16 років або виступають за надання такого права. Зокрема в Австрії й окремих землях Німеччини 16-річні можуть голосувати на виборах.
Також автори законопроєкту вказують на резолюцію Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи від жовтня 2015 року, згідно з якою “зниження вікового цензу до 16 років в довгостроковій перспективі буде справляти позитивний вплив на явку на виборах”.
Оскільки в Конституції України закріплено, що брати участь у виборах можуть лише повнолітні громадяни (з 18 років), законопроєкт пропонує зміни до Виборчого кодексу в частині пасивного виборчого права – тобто права обиратися в органи місцевої влади.
“Водночас проходження законопроєкту має визначити позицію суспільства щодо можливості зниження виборчого цензу і для реалізації активного виборчого права — тобто можливості голосувати на місцевих виборах з 16 років. У разі підтримки в суспільстві такої ідеї необхідно внесення змін до Конституції України”, – вважають автори.
У разі ухвалення законопроєкту з 16 років можна буде:
- обиратися депутатом міської ради, сільським, селищним і міським головою (за письмової згоди батьків або опікунів на реєстрацію кандидатом на виборах);
- вступати до політичних партій;
- засновувати громадські організації (ця норма поширюватиметься і на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах).
Автори документа вважають, що він допоможе молоді реалізуватися в суспільно-політичному житті, а також – якщо вона має сумнів щодо реалізації в країні – “зробити вибір на користь України замість еміграції”.