Увага! Людям без почуття гумору не рекомендуємо читати цю публікацію.
З чого все почалося?
21 липня 2020 року у місті, що розрослося по обидва береги річки Стир, трапилася подія, яка вже увійшла в історію. Запустили лінію метро? Луцьк перейменували на Волин? У їдальні міської ради відкрили МакДональдс? Ніт! Мова йде про теракт, що привернув увагу не лише всієї України, а й за кордону.
«Просто ще один день в 2020 році», – написав у мережі Twitter Ілон Маск і… Що було далі? Над цим питанням замислилася команда Молодіжного порталу Волині. Результат нашого «мозкового штурму» – публікація, яку ви зараз читаєте.
Цілий день світлу голову найбагатшої людини у світі мучили запитання – Що це за місто таке та чим, крім теракту, воно ще відоме?
На вечір, коли думати про це було вже не сила, Ілон вирішив дізнатися про Луцьк в Інтернеті. Аж тут…
«За Обами такого не було», – скрушно промовив сам до себе Маск. А потім пішов до майстерні: взяв супер новітні ножиці, стародавній папірус, клей на основі соку живильного дерева і зробив свою зменшену копію.
«Виряджаю тебе до Луцька. Дізнайся чи там дійсно все по-людськи, прогуляйся містом, відвідай цікаві місцини, зроби фото і ділись враженнями! Якщо все зрозуміло, вирушай!».
Ось так і сталося, що Ілон Маск прибув до нашого міста. Якби не проблеми з карантином, то був би влітку, але відвідати засніжений Луцьк теж цікаво.
«Що насамперед варто побачити у вашому місті?», – запитав він перехожого.
«Звісно Луцький замок», – відповів той і провів гостя під мури древньої фортеці.
5 цікавинок про Луцький замок від містера Маска
Фортецю часто називають Любартовою, але виявляється, що це не зовсім коректно. До її будівництва, що тривало понад вісімдесят років, долучився не лише Любарт, а й князі Вітовт та Свидригайло. Тому, найбільш правильно казати Луцький замок.
Посеред фортеці розташоване металеве накриття найстарішої мурованої споруди міста (їй понад 850 років) – православного собору Івана Богослова. До нашого часу вдалося частково зберегти лише її підземну частину. З цим храмом пов’язане заснування герба Волині – білий хрест на червоному тлі. Наприкінці життя князь Любарт здійснив паломництво до Єрусалиму, звідки привіз частинку хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Ця щіпка понад 300 років зберігалося у соборі Івана Богослова.
У Владичій вежі можна відвідати єдиний в Україні музей дзвонів. Тут зберігається колекція XVII – поч. ХХ ст. Найстарішому дзвону виповнилося вже 359 років. Його було зроблено одним лише майстром та його підмайстрами за тільки їм відомою технологією.
Мури замку нерідко ставали будівельним матеріалом для місцевих жителів, а в 1863 році надійшов указ розібрати замок як аварійний об’єкт. За В’їзну вежу, точніше за матеріал, який з неї можна було отримати на аукціонних торгах, дали 373 рублів. Проте розібрати міцні мури замку виявилося надскладним завданням. Знищити вдалося лише частинку муру біля В’їзної вежі, а саму башту взагалі не змогли розібрати.
Ну і як же без легенд! В ХІХ ст., коли в замку перебували військові, що постраждали під час бойових дій, виникла потреба у споруджені туалетів. Коли солдати почали копати яму на території фортеці, то знайшли три золотих злитки. Хто ж буде власником цього скарбу вирішувалося під час судових засідань, а золото зберігали в скрині В’їзної вежі замку. За постановою суду володарем скарбу стала міська влада, але виявилося, що омріяне багатство зі скрині зникло. Де воно ділося? Це і досі таємниця Луцького замку.
А можливо той скарб і досі там? Треба пошукати.
Неочікувана знахідка
В’їзна веже – це «must be» (тобто те, що точно варто побачити) під час відвідання Луцького замку. Особливо її верхівка, з якої відкривається неймовірний вигляд на місто.
Щоб час підйому на вежу пройшов швидше, Ілон почав рахувати кількість сходинок, які спіраллю височіють у 28-метровій башті. До речі, як думаєте скільки їх?
Поки ви думаєте, містер Маск піднімається далі. По дорозі йому трапляються не лише сходи, а я кімнати, де можна побачити цікаві ковані скульптури; копію древніх картин, фотографій; виставку стародавніх пляшечок, ключів, замків, монет.
Відчуття, ніби ти завдяки машині часу потрапив на декілька століть назад. Включаєш фантазію і: повз тебе пробігли лицарі в латах, за столом у шумній дискусії князь та його підопічні вирішують якісь важливі справи, біля вікна сидить чатовий та крізь снігову хурделицю виглядає чи все мирну на вулицях Луцька…
А поки ми фантазуємо… 94, 95, 96. Нарешті сходи завершилися і відкриваються засніжені краєвиди міста. Цікаво, що у різні періоди історії ця вежа використовувалася, як пожежна вишка. Дійсно, стару частину міста видно, як на долоні: цибульки та гостряки храмів; русло Стиря звивається, як міфічний змій; дерева парку розрослися, ніби то величезний ліс. А праворуч татари наступають! Ай ні. То ятки ринку, що «взяли замок в облогу».
Роздивлятися ці красоти можна довго, але дошкуляє холодний вітер. Тому, фото на пам’ять і треба спускатися.
До речі, в одній з кімнат В’їзної вежі Маск побачив дивовижний витвір місцевих майстрів – мухольот. На ньому й полетів до наступної цікавої локації.
Автор тексту: Дмитро Безвербний
Автор світлин: Юрій Євтушко