Молодь* – джерело енергії та ідей. Проте часто для їх реалізації бракує мотивації і відповідних знань. Що робити тоді? Власне, щоб допомагати молоді розвиватися, й існують молодіжні центри.
Яскравий приклад – YouthСфера, що вже два роки реалізує освітні та творчі заходи, які допомагають волинській молоді ставати кращою версією себе.
Трішки історії
Для того, щоб ліпше зрозуміти, “звідки ростуть ноги”, тобто як на Волині з’явився цей Молодіжний центр, повернемося у 1340… Жартуємо, трішки пізніше – у 2015-ий.
Все почалося з ідеї створення комунальної установи, яка, завдяки державним коштам і крутій професійній команді, системно працювала б над розвитком неформальної освіти молоді, її змістовного дозвілля та впливала на молодіжну політику краю. Через різні об’єктивні та суб’єктивні причини тривалий час ця ідея, так би мовити, зависла в повітрі. Але у 2016 році, завдяки громадським активістам, підтримці Міністерства молоді та спорту України, переможним настроям Революції гідності, зміні поглядів обласної влади крига скресла.
Чи з’явилася довгоочікувана комунальна установа?
Ніт.
Коштів на цей заклад все ще не знайшлося. Але щоб дати старт реалізації хорошої ідеї, вирішили створити Групу «Молодіжний центр» у складі Управління освіти, науки та молоді Волинської обласної державної адміністрації. Іншими словами, у області виділили 4 ставки для активних молодих людей (Захар Ткачук, Яна Романюк, Вікторія Мисан та Христина Назар), щоб ті здобували досвід роботи державних посадовців та своїми напрацюваннями (організацією заходів, розробкою планових документів) закладали основи роботи майбутньої профільної комунальної установи.
«Коли у липні 2018 року я очолила цю інституцію, то зрозуміла, що потрібно провести ребрендинг. Погодьтеся, що словосполучення «Група «Молодіжний центр» при відділі…» для молоді звучить досить не зрозуміло. Але яку цікаву та характерну назву обрати? Над цим питанням ми довго думали, та прокручували в голові різні варіанти», – розповідає керівниця Молодіжного центру YouthСфера Яна Романюк.
Колаборація, навігатор, фабрика молоді? Ніби й цікаво, але не те. І ось, після чергового мозкового штурму тодішня працівниця Центру Оксана Цимбалюк запропонувала перефразувати слова «молодіжний простір» з використанням англомовного варіанту. Так і виникла назва «YouthСфера».
Одночасно з питанням ребрендингу постала потреба ремонту приміщення для комфортнішої роботи Молодіжного центру.
«Ще до створення YouthСфери для роботи Групи «Молодіжний центр» виділили два кабінети на шостому поверсі офісної будівлі з чудесними краєвидами на місто. Водночас, вигляд самого приміщення був не найкращий. Коли влітку 2018-го ми сюди зайшли, то тут не було світла, висіли старі плафони, було страшно і брудно. Ми вклали багато сил, щоб тут було затишно: зробили ремонт, облаштували приміщення меблями та технікою, завдяки художниці Насті Кольченко на чорній стіні тепер красується неймовірний мурал. Нині чимало відвідувачів наших заходів каже, що у нас атмосферно і надихаюче. Чути це дуже приємно», – каже Яна Романюк.
YouthСфера працює для тебе
Влучна назва і класне приміщення – це, звісно, добре, але як щодо роботи з молоддю? – спитаєте ви. «Ахрана-атмєна»: зради не буде. З активністю у YouthСфери все гаразд. До прикладу, перший захід Центру – «Art_terapia: дізнайся про себе більше» –відбувся паралельно з ремонтом. Оскільки на той час ще не було світла, то розпочався він о 16:00, щоб завершити ще до сутінків. Навіть в такій ситуації захід вийшов бомбезним. Більше того, він був настільки цікавий та важливий для місцевої молоді, що сеанси арт-терапії в просторі організовували потім впродовж року.
«Ця ініціатива була для мене першою сходинкою в реалізації себе, як арт-терапевта. Я знайшла себе і своє життєве призначення: допомагати людям завдяки різним видам арт-терапії», – розповідає Вікторія Безух.
В цілому, за два роки діяльності Молодіжного центру YouthСфера реалізували більше двохста заходів. Це тренінги, майстер-класи, зустрічі клубів іноземних мов, кіноперегляди, творчі вечірки, квести, цікаві лекції тощо. Весною 2020-го активність Центру дещо призупинилася через поширення коронавірусу. Але, як тільки відбулося послаблення карантину, сторінки YouthСфери у соціальних мережах стрімко почали наповнюватися анонсами подій.
«Один із наших найуспішніших проєктів, який стартував цього літа, – це екскурсії різними цікавими локаціями під гаслом «А давайте…». А давайте, підемо в підземелля костелу Петра і Павла, а давайте, погуляємо вражаючим Луцьком, а давайте, покатаємося на катері, а давайте, підемо в Музей Корсаків. Сказати, що молодь охоче бере участь в цих екскурсіях – це нічого не сказати. Інколи ми змушені відмовляти людям, адже кількість місць обмежена через карантин. Прикро, що не можемо залучити всіх охочих, але радісно бачити такий ажіотаж», – розповідає працівниця Молодіжного центру YouthСфера Олеся Жук.
Крім проєкту «А давайте…», цього літа YouthСфера організувала: пізнавально-творчі вечірки просто неба, турнір з настільного футболу, гутірки, прямі ефіри медіа про’єкту «Платформа діалогу «Поговоримо про…», зустрічі клубу німецької мови «Deutsch verbindet», онлайн-марафон «Моя_Велика_Незалежність» та інші.
А ще, робота YouthСфери нерозривно пов’язана з реалізацією Програми «Молодіжний працівник» Міністерства молоді та спорту України, Державного інституту сімейної та молодіжної політики. Адже керівниця Центру Яна Романюк з 2017 року координує цю ініціативу на Волині. Якщо ви вперше чуєте про таку програму, то коротко пояснимо. Молодіжний працівник – це серія тренінгів для усіх тих (громадських активістів, педагогів, бібліотекарів, представників влади), хто хоче покращити та систематизувати свої знання у роботі з молоддю. Сміливо можна сказати, що крім якісного освітнього ефекту, заходи програми мотивують до створення нових молодіжних просторів або центрів.
«У жовтні 2018 року пощастило взяти участь у базовому тренінгу «Молодіжний працівник» в Луцьку. Власне, завдяки отриманим навичкам, під час проходження даної програми вдалося структурувати знання з молодіжної роботи та оновити підходи у вивченні потреб молоді. «Молодіжний працівник» став поштовхом до утворення молодіжного простору «City life» на базі Рожищенського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. До речі, працівники нашого Простору зараз також є учасниками цієї програми», – розповідає директор Рожищенського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олег Шварцкоп.
Аналогічну історію успіху може пригадати й активний мешканець села Копачівка Сергій Янішевський, який, надихнувшись тренінгами «Молодіжного працівника» на Волині, створив молодіжний простір «DidUhim».
Важливо, що співпраця YouthСфери з учасниками програми не завершується тільки базовими тренінгами. Наприклад, з ініціативи Центру, молодіжні простори у Луцьку, Ковелі, Володимирі-Волинському, Рожищі у червні 2020 року об’єдналися для організації різноманітних заходів з нагоди Дня молоді. Схожу ініціативу реалізували й до Дня Незалежності України.
«За два роки ми організували п’ять базових тренінгів Програми «Молодіжний працівник». Рада, що наші заходи дають позитивні результати. 6-8 жовтня ми плануємо організувати чергове навчання. Детальніше про це читайте на сторінках Центру у соціальних мережах», – анонсує Яна Романюк
Давня ідея
Якщо пам’ятаєте, то колись, давно-давно (точніше у четвертому абзаці цієї “літописної” публікації), ми розповідали про передісторію появи YouthСфери. Нагадаємо, що все почалося з ідеї створення на Волині комунальної установи, яка, завдяки обласним державним коштам і крутій професійній команді, системно працювала б над розвитком неформальної освіти молоді, її змістовного дозвілля та впливала на молодіжну політику краю. Чим це відрізняється від того формату, в якому нині працює YouthСфера? Комунальна установа – більше можливості для роботи з молоддю, більше ресурсів, більше заходів та інший представницький рівень
Так от, від ідеї до її реалізації пройшло більше п’яти років, і цей день настав. 10 вересня 2020-го депутати обласної ради проголосували за створення Комунальної установи «Волинський обласний молодіжний центр».
Чому так сталося і хто молодець? Причетних багато.
«Після стількох років успішної та активної діяльності Групи «Молодіжний центр» та YouthСфери, перехід на рівень комунальної установи цілком логічний. Є підтримка і сприяння голови Волинської обласної ради Ірини Вахович та начальника Управління у справах молоді та спорту Волинської облдержадміністрації Ігоря Дмитришина. Важливою у прийнятті такого рішення була й адвокаційна кампанія Молодіжної ради Волині. Також неймовірно радісно, що депутати облради розуміють важливість створення такої комунальної установи, адже жоден з них не проголосував проти. Тому поява Волинського обласного молодіжного центру – це результат напрацювань багатьох людей», – ділиться своїми думками Яна Романюк.
Оскільки YouthСфера виникла, щоб в майбутньому стати саме вищезгаданою комунальною установою, то після оформлення всіх належних документів та виборів керівника закладу на Центр чекають великі зміни. Які? Покаже час.
Тому завершимо наш “літопис” словами: to be continued
*Щоб ви точно не забули, про кого ця публікація, слова «молодь» та «молодіжний» вживається 49 разів
Автор Дмитро Безвербний